How To

It costs 4 tokens to park in a garage for an hour. How many hours can you park with 20 tokens?

15

It costs 4 tokens to park in a garage for an hour. How many hours can you park with 20 tokens? We are faced with a basic mathematical problem that can be solved with a simple equation.

Because the numbers are not very high, it can also be solved with a multiplication. Next we explain the solution with several methods, step by step.

Solution

Step1:

Read the question carefully: it costs 4 tokens to park in a garage for an hour.

We will apply the unitary method to solve this question

It costs 4 tokens to park in a garage for 1 hour

Find how many hours can park in a garage for 1 token

If it costs 4 token to park in a garage for 1 hour

Then it will cost 1 token to park in a garage for 1/4 hour

Step2:

With 20 token we can park in a garage for (1/4) * 20

= 5 hours

So, we can park for 5 hours with 20 tokens.

Another method

If we take twenty tokens and divide them into groups of four, we will find that we are left with five groups of tokens. Each group of tokens represents an hour of parking time. This will give us five groups, or five hours, total.

So, we can park for 5 hours with 20 tokens.

Another method

Question says that it costs 4 tokens to park in a garage and how many hours we can park with 20 tokens.

1 hour: 4 tokens ————- Equation a

Multiply both sides of Equation a by 2

2 hours: 8 tokens

Multiply both sides of Equation a by 3

3 hours: 12 tokens

Multiply both sides of Equation a by 4

4 hours: 16 tokens needed

Multiply both sides of Equation a by 5

5 hours: 20 tokens.

So, the answer to this question is: we can park for 5 hours with 20 tokens.

More examples

Q.1 It costs $5 to buy a particular chocolate. How many chocolate can you buy with $30?

Step1:

Read the question carefully: it costs $5 to buy a particular chocolate.

We will apply the unitary method to solve this question.

It costs $5 to buy 1 particular chocolate.

Find how many chocolate can buy with $1.

If it costs $5 to buy a chocolate, then it will cost $1 to buy 1/5 of a chocolate

Step2:

With $30 we can buy (1/5) * 30= 6 chocolates

So, we can buy 6 chocolates with $30.

Another method

If we take $30 and divide them into groups of five, we will find that we are left with six groups of dollars. Each group of dollars represents a chocolate. This will give us six groups, or six chocolates, total.

So, we can buy 6 chocolates with $30.

Another method

Question says that it costs 4 tokens to park in a garage and how many hours we can park with 20 tokens.

1 chocolate: $5 ————- Equation a

Multiply both sides of Equation a by 2

2 chocolate: $10

Multiply both sides of Equation a by 3

3 chocolate: $15

Multiply both sides of Equation a by 4

4 chocolate: $20

Multiply both sides of Equation a by 5

5 chocolate: $25

Multiply both sides of Equation a by 6

6 chocolate: $30

So, the answer to this question is: we can buy 6 chocolate with $30.

Q.2 It costs 8 tokens to take a ride in a roller coaster in the Amusement Park. How many rides can you take with 40 tokens?

Step1:

Read the question carefully: it costs 6 tokens to take a ride in the roller coaster

We will apply the unitary method to solve this question

It costs 8 tokens to take 1 ride in a roller coaster

Find how many rides can you take with 1 token

If it costs 8 token to take 1 ride, then it will cost 1 token to take 1/8 ride.

Step2:

With 40 token we can take (1/8) * 40= 5 rides

So, we can take 5 rides of a roller coaster with 40 tokens.

Another method

If we take forty tokens and divide them into groups of eight, we will find that we are left with five groups of tokens. Each group of tokens represents the number of rides that we can take. This will give us five groups, or five rides, total.

So, we can take 5 rides with 40 tokens.

Another method

The question says that it costs 8 tokens to take a ride in a roller coaster and how many rides we can take with 40 tokens.

1 ride : 8 tokens ————- Equation a

Multiply both sides of Equation a by 2

2 rides: 16 tokens

Multiply both sides of Equation a by 3

3 rides: 24 tokens

Multiply both sides of Equation a by 4

4 rides: 32 tokens needed

Multiply both sides of Equation a by 5

5 rides: 40 tokens.

So, the answer to this question is: we can take 5 rides with 40 tokens.

Q.3 A shop charge 6 tokens to rent a bicycle for an hour. How many hours can you rent the bicycle if you have 30 tokens?

Step1:

Read the question carefully and follow the instructions as it is explained in the question: the shop charges 6 tokens to rent a bicycle for an hour.

We will apply the unitary method to solve this question

The shop charges 6 tokens to rent a bicycle for an hour.

If the shop charges 6 tokens to rent a bicycle for an hour

Then the shop charges 1 token to rent a bicycle for 1/6 hour

Step2:

With 30 token the shop can rent the bicycle for (1/6) *30 = 5 hours

So, the shop can give us the bicycle for 5 hours if we have 30 tokens.

Another method

If we take thirty tokens and divide them into groups of six, we will find that we are left with five groups of tokens. Each group of tokens represents one hour of bicycle rental. This will give us five groups, or five hours, total.

So, the shop can give us the bicycle for 5 hours if we have 30 tokens.

Another method

1 hour: 6 tokens ————- Equation a

Multiply both sides of Equation a by 2

2 hours: 12 tokens

Multiply both sides of Equation a by 3

3 hours: 18 tokens

Multiply both sides of Equation a by 4

4 hours: 24 tokens needed

Multiply both sides of Equation a by 5

5 hours: 30 tokens.

So, the answer to this question is: the shop can give us the bicycle for 5 hours if we have 30 tokens.

0 ( 0 bình chọn )

Ý kiến bạn đọc (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *